Świat jest pełen podziałów i kontrastów. Dzieli się także na tych, którzy planują i na tych, którzy uważają, to za kompletną stratę czasu. Ja planuje odkąd pamiętam, a od roku robię to zupełnie inaczej nie wcześniej. Przykładam do tego większą wagę i wypracowałem własny styl.
Mój styl polega na tym, że do planowania zdarzeń jakie mają wydarzyć się w przyszłości, dołożyłem element gromadzenia i indeksowania danych. Planowanie przyszłości plus gromadzenie danych nazywam PLANEROWANIEM
To nie jest tak, że każdy obszar mojego życia został skrupulatnie zaplanowany. Staram się jednak dzielić dzień na obszary, które przeznaczam na konkretny rodzaj mojej aktywności. Pewnie opowiem o tym innym razem. Tak samo z gromadzeniem danych. Nie jest tak, że spisuje absolutnie wszystko. Skupiam się na danych, które są przydatne do prowadzenia firmy i realizowania nowych projektów.
W tym artykule chciałbym powiedzieć w sześciu punktach co daje mi Planerowanie.
1 Priorytety
Przeładowana głowa, rzeczy do zrobienia “na już”. Wszystko jest ważne, pilne, a najczęściej powtarzaną mantra jest ” Nie mam Czasu” Każdego dnia próbujesz zrobić więcej niż jest to możliwe. Jednocześnie odkładasz na później drobne rzeczy, które przybliżają Cię do jakiegoś dużego celu. I tak mija dzień, tydzień miesiąc i nawet nie wiesz kiedy minął rok, a Twój plan, pomysł, marzenie ani nie drgnął z miejsca bo…. ” Nie mam czasu”
Mamy skłonność niedoceniania tego co można zrobić w ciągu roku, a przeceniamy możliwości pojedynczego dnia. Masz tak?
Planerowanie pozwala mi realizować drobne kroki w celach długoterminowych. Jeśli masz problem odróżnić rzeczy ważne od priorytetów zadaj sobie pytanie. Która z rzeczy do zrobienia przybliża Cię do celu. W moim planerze staram się, by każdego dnia znalazł się choć jeden krok priorytetowy. To są czasem naprawdę drobne rzeczy. Wykonanie telefonu, zapisanie się na szkolenie, sprawdzenie jakiejś rzeczy. Nawiązanie jakiejś współpracy. Praca nad stroną lub tym właśnie blogiem.
2 Zadania strategiczne tego dnia
Dzięki Planerowaniu, zarządzam działaniami strategicznymi. Są to te czynności, które pozwalają działać mi operacyjnie. Realizuję wiele projektów jednocześnie. Często wymagają one myślenia i działania o kilka kroków w przód. Jestem przekonany, że masz tak samo.
Zamówienia, realizacja kontraktów, dostawy towarów, obmiary, oferty. Na żadnym z tych odcinków nie możesz dać plamy, bo jeśli dasz plamę spowalniasz procesy, a to jest bardzo kosztowne. Czasem tracisz pieniądze, czasem kontakt, czasem szansę sprzedaży.
Planerowanie pomaga zarządzać działaniami strategicznymi ( operacyjnymi)
Kieruj swoimi sprawami, inaczej one pokierują Tobą…
3 Zadania do zrobienia tego dnia
To najgorsza dla mnie kategoria zadań. Najgorsza bo często nudna lub taka na którą kompletnie nie mam ochoty. Jednak wiem, że muszę to zrobić. Począwszy od obowiązków prawno-administracyjnych jakie ciążą na przedsiębiorcy skończywszy na nudnych, a czasem koniecznych spotkaniach, rozmowach, telefonach. W planerze listę tych zadań zapisuję właśnie w kolumnie Do zrobienia.
4 Walczę z odkładaniem na później
Prokrastynacja to słowo, które robi ostatnio dużą karierę. Mamy skłonność do odkładania rzeczy na później. W pewnych ramach jest to w porządku. Jednak zostawienie zbyt wielu rzeczy na później prędzej czy później zamieni się w kumulację. Niestety nie jest to kumulacja w totolotka, a kumulacja odłożonych i pilnych spraw.
Dzieląc zadania na priorytety, strategiczne i do zrobienia automatycznie rozładowuję ciągle budująca się kolejkę spraw. Oczywiście zdarza się i to prawie każdego dnia, że coś nie dałem rady zrobić z zaplanowanych zadań. Przepisuję je w takim przypadku na następny dzień lub oznaczam jako rzecz, do której powinienem wrócić.
Planerowanie pozwala mi walczyć z prokrastynacją
5 Ważne informacje i pomysły
Każdego dnia wpadamy na kilkadziesiąt pomysłów. Zwróć na to uwagę. To tysiące informacji jakie przepuszczamy przez naszą głowę. Większość z nich analizujemy zarówno w sferze świadomej jak i nieświadomej. Nasz mózg generuje myśli, które czasem przy odrobinie kreatywności przeradzamy w pomysł. Jednak niestety nie zapisujemy ich. Wiele z nich ma znamiona pomysłów idealnych, ale o nich zapominasz. Jest też druga strona medalu. Świetne pomysły dziś po kilku dniach wydają się całkiem bez sensu. Zarówno z jednego jaki z drugiego powodu warto zapisywać wszystkie pomysły. Wracać do nich, mieć je na widoku oraz analizować czy są ciągle warte realizacji.
Prócz pomysłów, mój Planer to skarbnica informacji i danych jakie zbieram w wielu dostępnych ewidencjach. Lubię też notatki, szczególnie te ze szkoleń, ze spotkań, z różnych transmisji on-line. Nawyk zapisywania wszystkiego w jednym miejscu powoduje, że nie mam kartek, karteluszek, notatników i zeszytów.
6 Obsługa operacyjna
Planerowanie pozwala działać operacyjnie. Można planować działania wykorzystując strony dzienne. Robić obmiary, sporządzać harmonogramy, rozpisywać inwestycje czy np. rozliczać pracowników.
Ewidencjonować złożone oferty, czy też zrealizowane kontrakty. Te dane pozwalają mi podsumować miesiąc, podliczyć projekt, przygotować wynagrodzenia.
To moje sześć ważnych “CO” w pytaniu “Co mi daje planowanie ? (planerowanie)”.
Zachęcam Cię do rozpoczęcia pracy nad własnym stylem. Jak zacząć i jak prowadzić własny planer będę opisywać na blogu, ale także możesz przeczytać w e-booku jaki przygotowałem dla użytkowników Planera MF