Program do rozbudowanych ofert dla instalatorów elektryków i budowlańców. MF DWÓJKA

Program do rozbudowanych ofert dla instalatorów elektryków i budowlańców. MF DWÓJKA

Czasem jesteśmy w takiej sytuacji, że chcemy zrobić szybko i sprawnie ofertę jednak zakres prac lub konieczność porównania wariantów wymaga od nas więcej pracy nad kalkulacją

Program do rozbudowanych ofert dla instalatorów elektryków i budowlańców. Jak przygotować taką kalkulację? Zobacz prezentację programu i przykładowe sposoby kalkulacji.

Witaj w Mocnej Firmie

W cyklu Akademia Dobrej Oferty

W tej części zaprezentuję możliwości programu do ofertowania MF Dwójka. Poznamy różne funkcjonalności tej oferty  oraz pokażę jak w pełni wykorzystać ją w sprzedaży usług i produktów.

Dla przypomnienia

Seria ofert MF to opracowania stworzone specjalne  dla firm świadczących usługi dla klientów. Zostały one pomyślane w taki sposób, by nie tylko wyliczać cenę ale w przemyślany sposób, w oczach klienta wybudować wartość oferowanych usług i produktów. 

Zacznijmy prezentację

Pamiętajmy, by formularze ofertowe otwierać za pomocą programu Adobe. Daje to gwarancje poprawnego działania wszystkich funkcji matematycznych. Na plik klikamy prawym przyciskiem myszy i w oknie dialogowym widzimy jaki program otwiera nasz plik. Jeśli Adobe nie jest ustawione domyślnie  poniżej jest opcja  otwórz za pomocą i tutaj z listy  wybieramy właściwy program.    

Nauczmy się teraz nawigować po dokumencie

Po ofercie poruszamy się poprzez standardowe skrolowanie lub użycie paska po prawej stronie. Wygodniejszą metodą szczególnie przy dużych ofertach jest korzystanie z menu po lewej stronie.

Znajdują się tutaj wygodne zakładki.

Program do ofert - zakładki boczne
Zakładki do nawigacji

W ofercie znajdziemy pola o różnych sposobach eksploatacji i tak np:

  • Pole zdjęcie, które można swobodnie zmieniać
  • Treści do wyboru z listy
  • Różne pola tekstowe
  • Tabele kalkulacyjne z funkcjami matematycznymi

Zapoznajmy się ze stronami oferty

DWÓJKA daje możliwość skonstruowania już dość pokaźnej oferty. Co nie wyklucza  wykonania krótszego opracowania. Wykorzystujemy  w tedy tylko wybrane strony i przekazujemy klientowi tylko to co uważamy za słuszne z wybranych elementów.

Okładka lub Strona Opisowa

Na górze stronie tytułowej znajduje się Twoje logo.

Następnie – Pola zdjęciowe, zmieniając je pamiętajmy by stosować grafiki o rozszerzeniu JPG

Pod zdjęciami jest nagłówek i tytuł oferty. Są to pola do wyboru z listy,  możemy także wpisać własną treść

Następnie znajduje się numer oferty oraz autor oferty. Tworzenie numeru odbywa się w następujący sposób. Wpisujemy aktualną datę oraz wybieramy liczbę porządkową. Nr oferty oraz autor będzie widoczny w dalszej części dokumentu w różnych miejscach.

Poniżej znajduje się pole tekstowe. WPROWADZENIE DO OFERTY Możemy użyć to miejsce do wstępnego opisania przedmiotu oferty lub wpisać np. dłuższą nazwę zadania.

Program do ofert dla instalatorów . elektryków i budowlańców- Strona tytułowa
Strona tytułowa – wybór z listy nagłówków

Strona opisowa oferty

W każdej ofercie strona opisowa może poczynić cuda. To właśnie tutaj klient może zapoznać się z opisem naszej firmy oraz informacjami dotyczącymi tej konkretnej oferty.    Znajdują się też pola do opisu danych klienta oraz dane opiekuna klienta.

Program do ofert dla instalatorów . elektryków i budowlańców- Strona opisowa ofert
Strona opisowa oferty

Jednak najważniejszą sprawą w każdej ofercie są ISTOTNE PARAMETRY OFERTY, które obok ceny podlegają ocenie przez klienta. Informacja o gwarancji, sposobie rozliczenia i metodzie wykonania oferty to argumenty, które pomagają klientowi podjąć decyzję,  i wybrać tą właściwą firmę. Określenie tych parametrów to także zapobieganie przed późniejszym rozczarowaniom i nieporozumieniom z klientem.

Program do ofert dla instalatorów . elektryków i budowlańców- Istotne parametry oferty
Miejsce do określenia istotnych parametrów oferty.

Strona Oferty

To zestawienie zbiorcze wszystkich działów kalkulacyjnych i zestawień. Jest to podsumowanie całego opracowania. Wyciąg, na który jednym rzutem oka można zapoznać się nie tylko z cenami ale także z nazwami działów i informacjami podsumowującymi. Mamy tutaj pola tekstowe, powtórzone wcześniej uzupełnione Istotne Parametru Oferty oraz klauzule RODO. Do tego podsumowania wrócimy jeszcze na chwilę kiedy uzupełnimy kalkulację.

Program do ofert dla instalatorów . elektryków i budowlańców- podsumowanie zbiorcze opracowania.
Podsumowanie zbiorcze działów oferty

Zapoznajmy się teraz z metodami kalkulacji.

Oferta Dwójka ma do dyspozycji dwa działy kalkulacyjne po 25 pozycji każdy. Jest to już na tyle dużo miejsca by rozpisać większa usługę lub inwestycję. Kalkulacje zaczynamy od nadania nazwy działu i określenia czy wycena w tym dziale zawiera tylko cenę usługi, czy np. cenę usługi z materiałem.

Program do ofert dla instalatorów . elektryków i budowlańców- Pierwszy dział kalkulacyjny
Pierwszy dział kalkulacyjny oferty

Te dwa działy kalkulacyjne można wykorzystać na różne sposoby. Sposób pierwszy to oczywiście podzielenie sobie zakresu prac w taki sposób by jedna grupa czynności była w jednym dziale druga grupa czynności w drugim. To zwiększy przejrzystość i czytelność ofert.  Drugim sposobem wykorzystania tych działów będzie stworzenie klientowi dwóch niezależnych wariantów ofertowych. Np. wariant droższy lub tańszy.   Każdy z działów ma swoje podsumowanie możliwość udzielenia rabatu i określenia stawki podatku VAT

Program do ofert dla instalatorów . elektryków i budowlańców- Podsumowanie działu
Podsumowanie i wybór rabatu i stawki vat

Strony bez cen jednostkowych

Nasze wcześniej uzupełnione działy mają swoje odpowiedniki w postaci stron bez cen jednostkowych. Dział pierwszy  posiada stronę bez cen  oraz dział drugi posiada własną stronę bez cen jednostkowych

To bardzo usprawnia sprawę. Swobodnie możesz wyceniać swój pracę w dziale kalkulacyjnym, a docelowo pokazać klientowi zestawienie gdzie będzie widoczny jedynie zakres prac, ilość, jednostki miary   oraz oczywiście podsumowanie całego działu.

Program do ofert dla instalatorów . elektryków i budowlańców- Strona bez cen jednostkowych.
Strona bez cen jednostkowych oferty – dział pierwszy

Zestawienie Materiałów

Prócz omówionych dwóch działów kalkulacyjnych mamy do dyspozycji trzeci dział i jest to zestawienie materiałów. Możemy tu wycenić klientowi urządzenia, złożyć ofertę na materiały. W tym zestawieniu każda pozycja posiada własne pole rabatu.  Klient Widzi podsumowanie tego zestawienia, cenę przed i po rabacie oraz wartość udzielonego rabatu.  Warto zwrócić uwagę, że to zestawienie materiałowe również zaczytuje się w podsumowaniu oferty.

Program do ofert dla instalatorów . elektryków i budowlańców- Zestawienie materiałów i urzadzeń oferty
Zestawienie materiałów i urządzeń oferty

Następną ciekawą funkcjonalnością oferty jest Tabela Cross Seling czyli sprzedaż krzyżowa.

Na pewno wiele razy spotkaliście się z sytuacją, że przy okazji zakupów ktoś oferował coś dodatkowego.

W ofercie dwójce by, nie przedrażać swojej standardowej oferty, a jednocześnie nie tracić szans sprzedażowych, możesz wykorzystać mechanizm sprzedaży krzyżowej i pokazać klientowi co wybrali inni klienci lub jakie są dodatkowe możliwości wyposażenia.

To zestawienie nie posiada własnego podsumowania i nie wlicza się w podsumowanie do oferty. W bardzo wygodny sposób możesz przy okazji ofertowania głównego zakresu, przygotować grunt do sprzedaży dodatkowych elementów.

Program do ofert dla instalatorów . elektryków i budowlańców- Dodatkowe możliwości sprzedaży usług i produktów.
Tabela sprzedaży krzyżowej – dodatkowe możliwości

Wróćmy teraz do naszego zestawienia zbiorczego.

Widzimy, że nasza tabela uzupełniła się automatycznie. W tabeli są nazwy działów,  kategorie i oczywiście wartości. By uniknąć pytań klientów lub nieporozumień  istotne, by określić czy jest to cena z materiałem czy tylko sama usługa – dlatego jak pamiętacie zwracałem uwagę na to by określać to przy okazji uzupełniania kalkulacji.

Program do ofert dla instalatorów . elektryków i budowlańców- wybór kategorii wyceny
Wybór kategorii wyceny

Tutaj ważna jeszcze informacja:  W sytuacji kiedy wykorzystaliśmy nasze działy jako ofertę wariantową podsumowanie mogłoby wprowadzać klienta w błąd gdyż cena naszej oferty byłaby podwójna.  By tego uniknąć wystarczy z listy wybrać puste pole i wyłączyć funkcję RAZEM.

Program do ofert dla instalatorów . elektryków i budowlańców-  Wydruk  bez podsumowania wartości działów
Podsumowanie oferty w opcji oferty wariantowej

Kalkulacja jest już gotowa Jednak mamy do dyspozycji jeszcze stronę zlecenia.

Jest to wygodna i ekspresowa forma tworzenia uproszczonej umowy. Na etapie oferty może to być wzór. Jeśli klient zdecyduje się na współpracę  możemy uzupełnić ten dział i w mgnieniu oka stworzyć dokument. Nasze dane oraz dane klienta są automatycznie zapisane. Wprowadzamy zakres, oraz uzgodnione ceny.   Precyzujemy postanowienia umowne, daty  i formę rozliczenia.

Program do ofert dla instalatorów . elektryków i budowlańców- Zintegrowane zlecenie na usługi uzupełnia się automatycznie.
Zintegrowane zlecenie

 Jak widzimy dwójka jest bardzo elastyczna. Od możliwości szybkiej ofert, rozbudowanej na dwa działy, aż po ofertę Wariantową. Do tego wygodne zestawienie materiałów i sprytna sprzedaż krzyżowa. 

Program do ofert dla instalatorów . elektryków i budowlańców- Widok wydruku oferty
Program do ofertowania MF Dwójka

To wszystko w tej części

Mam dla Ciebie więcej podpowiedzi, by w pełni korzystać z naszych programów i wykonywać coraz lepsze oferty.

Sprawdź też jakie inne funkcje i metody kalkulacji zastosowaliśmy w pozostałych programach do ofertowania.

LINK PROWADZĄCY DO FILMU I NAJNOWSZEJ WERSJI PROGRAMU ( OTWIERA SIĘ W OSOBNEJ KARCIE) : LINK

Zostaw komentarz